Sdílet

Tweet

Tipy & Triky pro Settlers online

Suroviny/zdroje

Settlers v tomto bodě značně vybočují se zaběhnutých kolejí. Jako takový základ tu máme borové, tvrdé a exotické dřevo doplněné o kámen, mramor a žulu. Když se k nim ještě dodá nářadí, máme tu základní suroviny, z nichž stavíme budovy. To je však pouhý začátek, jelikož hra pracuje s celou řadou dalších zdrojů. Netrvá dlouho a začneme pěstovat pšenici, těžit měď, železo i zlato. Vykácené dřevo pálit na uhlí a to následně využívat v tavírnách ke zpracování natěžených rud. Dřevo je také vděčným zdrojem k výrobě papíru a na papír se sluší zaznamenávat veškerá moudra. Postupně se tak dostáváme i k podpůrným zdrojům, co sice přímo nezasahují do výroby, ovšem svým zaměřením výrazně ovlivňují další směřování. A je jedno, zda tyto zdroje využíváme k podpoře těžby či zdokonalování specialistů.

Specialisté

Tyto postavy lze naverbovat v hospodě a každá z nich má své specifické poslání. Geolog se s lehkostí sobě vlastní pouští do prohledávání přilehlých hor, aby našel vhodná naleziště pro těžbu rud. Jeho dovednosti lze postupně vylepšovat pomocí rukopisů, svazků a kodexů. Dalším specialistou je průzkumník. Pokud je zapotřebí prozkoumat neznámé oblasti ostrova, je právě on tou správnou osobou. Později jej využíváme k pátrání po pokladech, abychom si trochu polepšili se surovinami. Ovšem jeho skutečná chvíle nastane v okamžiku, kdy jej můžeme začít vysílat pátrat po dobrodružstvích a o něco později i expedicích. Na těch se nám budou hodit další dva specialisté. Generál neochvějně vede naše vojska do bitev s tábory banditů. A je jedno, zda se nachází na domovském ostrově či na cestě za dobrodružstvím. Pro expedice, na nichž se již potkáváme s dalšími hráči, nám průvodce bude dělat maršál.

Dobrodružství

Dosažením 26 úrovně lze začít vysílat průzkumníka pátrat po dobrodružství. Ten se ze své výpravy může vrátit přímo s nalezením nějaké té dobrodružné výpravy nebo donese jen části mapy. Ty lze následně směnit v obchodě za dobrodružství. Co se dobrodružství týče, tak jej můžeme rozdělit dle počtu potřebných hráčů. Některými si prochází hráč sám, avšak k dokončení těch náročnějších je zapotřebí asistence vojsk dalších hráčů. Takže tu máme dobrodružství pro jednoho, dva i tři hráče. Náročnějším podmínkám samozřejmě odpovídají i zajímavější odměny, přičemž při jejich přidělování nezáleží na míře přičinění jednotlivých účastníků dobrodružství.

Cech

Smyslem online her je interakce hráčů a u Settlers si ji dosyta užijeme v cechu. Tyto sdružení slouží k plnění každodenních cechovních úkolů, za něž hráči dostávají cechovní mince. Za ty si následně mohou koupit zajímavé předměty či dokonce speciální dobrodružství. To je dostatečnou motivací být aktivním členem cechu. Odměnu totiž dostávají pouze hráči, co splní svůj úkol a další podmínkou je nutnost naplnit cechovní kvótu. Ta je v současnosti nastavena na 80% splněných úkolů členů cechu. Mít aktivní skupinu je tedy nutností. Stát se součástí cechu může každý, stačí jen kontaktovat vedení daného cechu a dohodnout si zaslání pozvánky. Druhou variantou je založení vlastního cechu. K tomu je potřeba na ostrově vystavět cechovní dům. Jít vlastní cestou má však drobné úskalí. Cechovní úkoly se aktivují až při deseti členném sdružení. Získané odměny jsou následně závislé na počtu členů cechu a dosažené úrovně daného hráče.

Stavební licence

Množství staveb, které můžeme na svém ostrově postavit je limitován stavebními povoleními. S těmi co dostaneme do začátku hry by jsme si brzy dozajista nevystačily, proto je zapotřebí získat nějaký ten prostor navíc. Další stavební licence získáme zničením tábora vůdce banditů. Za každý takto dobytý tábor poté obdržíme 10 stavebních povolení do našeho inventáře. Dalších deset povolení hráč obdrží za dosažení 32 úrovně. Celkem tak lze získat 155 stavebních povolení zdarma. Pokud by nestačili, je tu možnost si další koupit u kupce za drahokamy.

Drahokamy

Jak je zavedeným zvykem, každá hra typu play to free má v sobě zaimplementovanou nějakou tu prémiovou měnu. U Settlers online tuto funkci plní drahokamy. Za ty lze okamžitě dokončovat stavby budov nebo je vylepšovat při absenci běžných stavebních materiálů. Hlavním účelem je však nákup v obchodě, kde si za ně lze koupit širokou paletu zboží. Speciální obměny budov, stavební povolení, zásoby surovin a dokonce i vylepšené verze specialistů. Paleta možností je hodně pestrá a stačí si jen vybrat. Drahokamy je možné získávat za aktivitu, plnění úkolů i dobývání táborů. Ovšem pokud by jsme je chtěli využívat v hojnějším počtu, je jedinou možností jejich koupě. Tu lze provést bankovním převodem, kreditní kartou, Paypalem, Paysafecard či Skrillem.

World of Warplanes

Wargaming nám ve World of Warplanes nabízí příležitost usednout do kokpitu letadla a stát se metály ověšeným vzdušným esem. K dispozici máme desítky strojů v nichž změříme síly s dalšími hráči nad historicky věrnými lokacemi.

Mahjong zdarma

Mahjong hry se dlouhá staletí hrály pouze v Číně, k jejich rozšíření do celého světa došlo až po značném zlehčení a zpřehlednění pravidel. Tato náročná logická hra pochází ze staré Číny, kde se těšila velké oblibě. K její expanzi do celého světa došlo až v období po první světové válce, kdy se začali objevovat snadnější a rychlejší varianty. Ty si lze zahrát i ve flashové podobě online na internetu.